В ст про Тарифи
Як зекономити з «драконівськими» тарифами?

Хоч зараз ще середина літа, вже необхідно замислюватись над тим, як буде опалюватись взимку Ваша квартира, будинок та скільки це буде коштувати Вашій родині. Популістські дії окремих політичних сил ні до чого не призвели і стає зрозуміло, що вирішувати проблему мешканцям міста прийдеться самостійно, об’єднавшись для прийняття рішень щодо комплексу дій заради зменшення витрат на опалення своїх помешкань.

Постановою №1101 від 09.06.2016 р. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), встановлено тарифи на послуги з централізованого опалення та з централізованого постачання гарячої води для потреб населення, які набули чинності з 1 липня 2016 року, а саме:

З централізованого опалення:
— для абонентів житлових будинків з будинковими та квартирними приладами обліку теплової енергії — 1350,66 грн./Гкал (з ПДВ);
— для абонентів житлових будинків без будинкових та квартирних приладів обліку теплової енергії — 30,26 грн. за 1 кв. м за місяць протягом періоду надання послуги з централізованого опалення (з ПДВ).

З централізованого гарячого водопостачання:
— за умови підключення рушникосушильників до системи гарячого водопостачання — 79,48 грн. за 1 куб. м (з ПДВ);
— за умови відсутності рушникосушильників — 73,35 грн. за 1 куб. м (з ПДВ).

Це означає, що квартира площею 60 кв. м. сплачуватиме за опалення протягом періоду надання послуги (з розрахунку: площа квартири Х вартість опалення за квадратний метр) 1815,6 грн. Якщо додати споживання гарячої води, виходить, що в опалювальній сезон впродовж шести місяців власники квартири сплатять майже 12 тисяч гривень.
Відповідно до постанови КМУ від 27 квітня 2016 р. № 315 з 1 травня 2016 р. по 31 березня 2017 р. (включно) діє гранична роздрібна ціна на природний газ для побутових споживачів у розмірі 6,879 грн. за 1 куб. метр.

Чи є можливість зекономити на опаленні?

Так, є. Способів економії декілька:

По-перше, це комплексне утеплення житлового будинку та встановлення загального теплового лічильника. Не варто плутати з встановленням просто одного теплового лічильника без заходів комплексного утеплення — економія буде примарною. Зразком такого практичного вирішення даного питання є будинок № 27 по вул. Івана Мазепи (колишня Калініна) у Полтаві. Комплекс заходів було виконано за кошти ВГП «Нова Полтава» (детальний опис з фактичними платіжними документами в газеті «Нова Полтава» №3). Економія коштів складає від 20 до 40%.

По-друге, це відключення від систем «Полтаватеплоенерго» відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 22.11.2005 № 4. Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Після відключення потрібно виконати монтаж індивідуального опалення. При автономному опаленні квартира приблизно споживає 100-200 куб. метрів природного газу в місяць, що коштуватиме від 700 до 1400 грн. на місяць. Вартість індивідуального опалення буде залежати від проектного рішення, використаного обладнання та бажання місцевих органів влади та «Полтавагазу» допомогти у вирішені проблем громади.

По-третє, встановлення автономної, окремої котельні на будинок або групу будинків для оптимального теплопостачання з меншими втратами на теплові траси та зайві теплопункти. Така схема оптимального теплопостачання в комплексі з утепленням будинку відповідно до європейських норм має дати економію коштів населення до 50%. Такі проекти, як впровадження оптимальної схеми теплопостачання, повинні розроблятися за допомогою держави, місцевих органів влади зі створенням відповідних програм.

Що робити?
Більшість полтавців, та й українців загалом, наразі хвилюють питання тарифів. Мешканці активно обговорюють, що ж робити надалі та як виживати.
Наприклад, мешканці будинку по вул. Алмазній, 3 навіть хотіли писати листа до Президента та Верховної Ради про «драконівські» тарифи з вимогою вирішення питання непід’ємної для пенсіонерів та інших категорій населення вартості опалення та гарячого водопостачання.

Депутат Шевченківської районної ради Роман Карпляк, який часто відвідує збори мешканців різних будинків, каже, що кожна зустріч з полтавцями починається і завершується «тарифною темою».

Нещодавно міністр соціальної політики Андрій Рева прокоментував прийняті міськими радами декількох міст України рішення про встановлення мораторію на підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги:- «Депутати місцевих рад висловили співчуття населенню, приєднавшись до загальних вигуків популістів про необхідність зниження тарифів. Сказав пан: «кожух» і слово його тепле —  ці ухвали місцевих органів рад із подібного розряду. Якщо депутати місцевих рад хочуть знижувати тарифи, будь ласка, але нехай діють так, як написано в законі. Тобто, якщо ви вважаєте, що тарифи економічно не обґрунтовані, то його зниження можна забезпечити, передбачивши в бюджеті відшкодування різниці. І якщо в міських бюджетах є зайві кошти, то нехай приймають такі рішення. Але ж ви бачите, вони декларують свій протест підняттю величини тарифів, але гроші на компенсацію різниці їх вартості передбачити забувають». Тож чи є потреба проводити якісь мітинги, гучні заходи заради зменшення розміру платіжок? Адже всі міністерства та відомства прекрасно володіють інформацією про невідповідність встановлених тарифів платоспроможності населення на даний час. І про всезростаюче обурення людей всі також добре знають. А поки у владі «пани чубляться», можливо, краще взяти управління своїми будинками у власні руки?

Наприклад, створити ОСББ, перейти на індивідуальне чи автономне опалення, впроваджувати заходи з енергозбереження тощо та зменшити власну залежність від якихось державницьких та інших владних рішень.

Ігор Козуб,
експерт ВГП «Нова Полтава»

Вчора, 21 березня, на форумі «Цілі сталого розвитку: полтавський вимір» було нагороджено переможців конкурс «Кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області».  До трійки призерів ввійшли одразу два ОСББ з Горішніх Плавень: І…
Оновити не можна зруйнувати. Де поставити кому, якщо йдеться про будинки, зведені за радянських часів? Наприклад, в Естонії, таких будівель – більшість. Основу житлового фонду країни становлять забудови 1950-1970 років, так звані «хрущовки». Після тривалих експертиз та дискусій «за» і «проти»,…
Минулого місяця Мачухівська громада однією з перших в Україні підписала енергосервісний договір. І вже сьогодні маємо перший виконаний об’єкт — сучасну енергоефективну систему опалення в Плосківській ЗОШ. Тепер місцеві школярі навчатимуться у комфортних умовах, а сільрада…
Пошук фінансування є одним з найперших завдань, що встають перед ОСББ. Револьверний фонд є сучасним інструментом альтернативного фінансування об’єднань, який активно використовується у західних країнах. Оборотні кошти для заміни труб водопостачання і каналізації, для ремонту дахів…
Верховна Рада України 22 червня 2017 року прийняла законопроект №4941 «Про енергетичну ефективність будівель», який наблизить країну до появи будинків із нульовим споживанням енергоресурсів, що відповідає міжнародним стандартам, і дозволить людям істотно економити на житлово-комунальних послугах. У…
Що таке еско-механізм, та з чим його їдять…? Представники Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України пропонували розібратися представникам ОТГ Полтавської області та головам ОСББ та ЖБК міста. Минулого тижня в приміщенні Полтавської ОДА відбувся продуктивний семінар, де…
запис на прийом
Підписатись на новини