2
Управління будинком: на крок попереду реформи

Джерело: Время, автор: Тетяна Буряківська

Нещодавно президент України Петро Порошенко підписав два закони, покликані прискорити процеси термомодернізації наших житлових будинків – це закони «Про енергетичну ефективність будівель» та «Про Фонд енергоефективності».

На свою чергу чекає раніше прийнятий парламентом закон «Про комерційний облік комунальних послуг».

Таким чином, у пакеті з чотирьох законів, спрямованих на підвищення енергоефективності ЖКГ, неприйнятим залишається один – закон «Про житлово-комунальні послуги». Оскільки Верховна Рада пішла на канікули, експерти очікують, що його приймуть восени, після чого країна отримає весь набір інструментів для активних перетворень житлово-комунальної системи.

Зокрема, йдеться не тільки про додаткові можливості фінансування (так, наприклад, Євросоюз і Німеччина готові інвестувати в український Фонд енергоефективності 100 млн євро), а й про обов’язковий енергоаудит будівель перед проведенням термомодернізації, про стовідсоткову установку лічильників тепла і води, про перехід від «утримання» багатоквартирних будинків до «управління» ними.

Стежимо за програмами підтримки енергоефективності

Не секрет, що до всього нового населення ставиться насторожено. Якщо фінансова допомога на утеплення та іншу модернізацію співвласникам багатоповерхівок до вподоби, то, наприклад, вкладати гроші в енергоаудит будинку і пошук місць «витоків» тепла готові не всі, як і платити за послуги управителя. Тим часом, в Україні і, зокрема, в Харкові є будинки, які цілком успішно ведуть своє господарство за тими правилами, які тільки тепер вводяться згаданими законами для всієї країни.

– Потрібно або готувати свій будинок до модернізації та заощаджувати, або готуватися платити більше – тарифи будуть змінюватися, а будинки будуть використовувати все більше енергії, – переконана Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА. – Розбиті вікна у під’їздах, діряві труби, двері, крізь які гуляє вітер – все це буде причиною зайвих витрат енергії в будинку.

…Наталя Деркач є керуючою в 7 багатоквартирних будинках ОСББ і ЖБК на Павловому Полі. Інженер-машинобудівник за професією, колись вона погодилася стати головою ОСББ, створеного в її будинку. Потім, розібравшись у тонкощах ведення будинкового господарства і пройшовши навчання, вирішила запропонувати свої послуги керуючого співвласникам сусідніх п’ятиповерхівок. Так управління житловими будинками стало її роботою як приватного підприємця.

Мешканці будинків, якими управляє Наталія – люди, в основному, небагаті, серед них багато пенсіонерів. Тому вона прагне використовувати всі доступні можливості для того, щоб зменшити їхні витрати на «комуналку».

– Я намагаюся оперативно відстежувати всі програми, які допомагають у фінансуванні заходів щодо поліпшення умов проживання у будинках, – розповідає Наталя Деркач. – Наприклад, за допомогою програми, за якою міський бюджет компенсує 75% вартості ремонтних робіт, нам вдалося провести необхідні ремонти в будинках. Ще ми беремо участь у програмі «теплі кредити». Два роки тому встановили тепловий лічильник в будинку № 5а по вулиці Космонавтів. І витрати на опалення відразу зменшилися майже вдвічі! Зазвичай, основна економія відбувається за рахунок теплих періодів на початку і в кінці опалювального сезону. Після цього й інші будинки обзавелися теплолічильниками, тим паче, що за ці два роки вони практично не змінилися в ціні. У цьому році за рахунок «теплого кредиту» ми вирішили провести відразу три енергоефективні заходи в будинку № 24а по вулиці Олексія Дерев’янка: встановити індивідуальний тепловий пункт (який автоматично регулює подачу тепла залежно від погодних умов), замінити вікна та систему освітлення. Чому зважилися одразу на таку кількість робіт? Справа в тому, що брати кредит зараз стало набагато вигідніше, ніж два роки тому. По-перше, банки знизили процентні ставки: раніше давали позики під 23% річних, а тепер – під 18%. По-друге, на додачу до компенсації з державної скарбниці з’явилися компенсації з обласного та міського бюджетів. І якщо в 2015 році нам відшкодували лише 47% кредиту, то цього року – вже 93%. По-третє, тепер банк не вимагає обов’язкового внесення першого внеску. Так що на цей раз ми навіть не збирали попередньо грошей з мешканців. І, думаю, виплатимо взятий кредит достроково. А ось фасади будинків ми вирішили поки не утеплювати: як з’ясувалося після проведення тепловізійної зйомки, керамзитобетонні стіни відмінно тримають тепло, незважаючи на те, що нашим будинкам вже понад 50 років.

Знаходячи можливості для залучення фінансування у «свої» будинки, Наталя розповідає про них співвласникам. В одних ОСББ люди швидше погоджуються на зміни, в інших – наважуються, тільки переконавшись у вдалому досвіді сусідів. Але в цілому «флотилія» з 7 будинків поступово рухається вперед, упевнено обганяючи будівлі, мешканці яких ще не навчилися економити енергоресурси, а заодно – і свої гроші.

Робота керуючого їй подобається, зізнається Наталя, хоча в рішенні практично всіх проблем, які виникають, доводиться бути чи не першопрохідцем, адже професійних управителів будинків у нас зовсім мало, а тих, хто прагне відповідати на виклики часу – ще менше…

Послуги – на вибір мешканців

На думку голови одного з перших у Харкові ОСББ «Альма-центр», члена Національної ради з питань створення та функціонування ОСББ при Кабінеті міністрів України Юлії Самойлової, прийняття закону «Про житлово-комунальні послуги» істотно розширить для мешканців спектр можливостей щодо вибору послуг і їхньої вартості:

– У цьому законопроекті вже немає такої послуги, як «утримання будинку та прибудинкової території», замість неї з’явиться послуга управління багатоквартирним будинком. У неї може входити все, що власники вважають за потрібне для свого будинку – від прибирання сходових майданчиків та прибудинкової території, технічного обслуговування ліфтів тощо до проведення капітальних ремонтів. Керуючий виступатиме посередником між постачальниками цих послуг і власниками житла і отримуватиме за свою роботу винагороду, розмір якої визначають загальні збори. Ціни ж на усі послуги будуть такими, про які домовляться сторони. Відповідно ніяких «погоджень тарифів» місцевою владою вже не передбачається.

Ще одне нововведення цього законопроекту, говорить Юлія Самойлова, стосується постачання комунальних послуг. Тепер до входу в будинок будь-яка послуга буде вважатися товаром, а вже при надходженні до квартири – послугою. У законодавстві з’являється таке поняття як колективний споживач, для якого тарифи будуть нижчими, ніж для індивідуального споживача. Тому мешканцям, організованим в ОСББ, послуги в кінцевому рахунку будуть обходитися дешевше, ніж при їхньому придбанні у тепломереж або у водоканалу кожною окремою квартирою. Крім того, законопроектом посилено відповідальність і управителів, і постачальників послуг за неякісні або ненадані послуги. Це світова практика, яка поступово буде входити і в наше життя.

Оновити не можна зруйнувати. Де поставити кому, якщо йдеться про будинки, зведені за радянських часів? Наприклад, в Естонії, таких будівель – більшість. Основу житлового фонду країни становлять забудови 1950-1970 років, так звані «хрущовки». Після тривалих експертиз та дискусій «за» і «проти»,…
Минулого місяця Мачухівська громада однією з перших в Україні підписала енергосервісний договір. І вже сьогодні маємо перший виконаний об’єкт — сучасну енергоефективну систему опалення в Плосківській ЗОШ. Тепер місцеві школярі навчатимуться у комфортних умовах, а сільрада…
Пошук фінансування є одним з найперших завдань, що встають перед ОСББ. Револьверний фонд є сучасним інструментом альтернативного фінансування об’єднань, який активно використовується у західних країнах. Оборотні кошти для заміни труб водопостачання і каналізації, для ремонту дахів…
Верховна Рада України 22 червня 2017 року прийняла законопроект №4941 «Про енергетичну ефективність будівель», який наблизить країну до появи будинків із нульовим споживанням енергоресурсів, що відповідає міжнародним стандартам, і дозволить людям істотно економити на житлово-комунальних послугах. У…
Що таке еско-механізм, та з чим його їдять…? Представники Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України пропонували розібратися представникам ОТГ Полтавської області та головам ОСББ та ЖБК міста. Минулого тижня в приміщенні Полтавської ОДА відбувся продуктивний семінар, де…
Місто Кам’янець-Подільський – одне із стародавніх українських міст із багатою культурною спадщиною та історичними пам’ятками. При цьому місто швидко переходить з газу на альтернативне паливо при виробництві електроенергії та тепла і прямує до енергонезалежності.
запис на прийом
Підписатись на новини