Револьверний фонд
Револьверний фонд: дешеві позики для ОСББ

Пошук фінансування є одним з найперших завдань, що встають перед ОСББ. Револьверний фонд є сучасним інструментом альтернативного фінансування об’єднань, який активно використовується у західних країнах. Оборотні кошти для заміни труб водопостачання і каналізації, для ремонту дахів та відновлення під’їзного освітлення, для придбання будматеріалів та виконання інших ремонтних робіт, які дозволять не тільки зберегти житловий фонд, але і зробити його більш комфортним для проживання.

Ідея «револьверного» фонду полягає у наданні «дешевих» поворотних позик для потреб учасників фонду, повернені кошти далі використовуються для фінансування інших учасників.  У випадку асоціації ОСББ такі позики можуть надаватися для впровадження елементів теплової модернізації будинку (наприклад, заміни вікон, чи утеплення зовнішніх стін), або ліквідації аварії в будинку – що для новостворених об’єднань є чи не катастрофою, оскільки необхідні кошти об’єднання збирати просто не встигають. Окрім того, кошти з револьверного фонду можна взяти на погашення енергоефективних кредитів.

1_mill_rf

Грошовий фонд може поступово формуватися за рахунок внесків співвласників асоціації ОСББ, на кошти місцевої влади, банків чи міжнародних донорів. Відповідно, користуватися фінансовими ресурсами фонду мають право члени асоціації на конкурсній основі. Для утворення фонду немає необхідності створювати окрему юридичну особу. По суті фонд – це спеціальний розрахунковий рахунок у банку, який не обкладається податками, що мінімізує фінансові навантаження на позичальника.

зацікавлені сторони

Умови та розміри позики визначаються статутом. Прикладом конфігурації умов позики є покриття до 70% витрат на визначені заходи та термін повернення до 2 років. Також, зазвичай, позичальник має покрити витрати на адміністрування фонду – сплативши 2-5% від суми залучених коштів. Також може бути доречним впровадження інфляційного індексу, що дозволить підтримувати діяльність фонду у середньостроковій перспективі.

При цьому, навіть за таких умов, позика з револьверного фонду є дешевшою за кредит у банку, тому має очевидні переваги. Повернення коштів також відбувається за рахунок досягнутої економії на енерговитратах.

Допомога з фонду надається в якості поворотної фінансової допомоги, тому ці кошти не оподатковуються. Відповідно до чинного законодавства та податкового кодексу, ці кошти отримують за статутну діяльність і повертають відповідно до умов договору, але за умови повернення впродовж року.

Вже сьогодні існують приклади використання такого інструменту в Україні. В Асоціації ОСББ «Запоріжжя» створений та працює револьверний фонд. На форумі «PRO ОСББ» Максим Рогальський, Президент Асоціації ОСББ «Запоріжжя», розповів, що основна причина створення револьверного фонду – брак коштів, а фонд дозволяє допомагати учасникам асоціації фінансувати заходи:

– Якщо складаєте кошторис, то плануєте виконання робіт десь в середині року. Але бувають моменти, коли роботи вже треба робити, а коштів не хватає, тому наші співвласники прийняли рішення створити револьверний фонд. 

ОСББ

Про асоціаціюПро асоціацію 2Співпраця

За рішенням ОСББ та співвласників, будинки сплачують на поповнення фонду 10 копійок за квадратний метр, але не сплачують відсотки. Донор револьверного фонду Асоціації – приватний інвестор, а оператор – Асоціація.  Умови, на яких видаються кошти закріплюється в положенні про револьверний фонд, а також дублюється у договорі про подання фінансової документації.

Також Максим Рогальський розповів, що Асоціація почалася з двух будинків, які розташовані один біля одного, а зараз загальна площа будинків-учасників становить більше 104 тисяч квадратних метрів:

–  У нас по будинках проплати десь на рівні 70-80%. Види робіт – каналізація, стояки гарячого, холодного опалення, утеплення, електрика тощо, в межах 50 тисяч гривень. Створення револьверного фонду – можливість акумулювати кошти для впровадження необхідних заходів. 

як працює револьверний фонд

Підсумки за 6 місяців

Так само працюють фонди в європейських країнах. В Естонії фонд Kredex, створений у 2009 році Європейським фондом регіонального розвитку, надає фінансування в межах програми кредитування багатоквартирних будинків. Внесок на адміністрування складає 3% від суми позики.

Так, у місті Таллін на вулиці Sõpruse pst, 202 тутешньою асоціацією власників квартир було ініційовано отримання поворотних інвестицій на модернізацію радянської багатоповерхівки. Рішення про такий крок схвалили 82% мешканців будинку. Завдячуючи поворотній позиці було встановлено нові двокамерні вікна, утеплено фасад та покрівлю, а також модернізовано систему опалення.

 

Матеріал: Що таке револьверний фонд?

Вчора, 21 березня, на форумі «Цілі сталого розвитку: полтавський вимір» було нагороджено переможців конкурс «Кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області».  До трійки призерів ввійшли одразу два ОСББ з Горішніх Плавень: І…
13.03.2019
Запрошуємо взяти участь  в конкурсі на кращі практики реалізації енергоефективних технологій серед ОСББ та ЖБК Полтавської області. Головна мета – популяризувати ідеї та практики енергозаощаджувальних проектів, активізувати зусилля співвласників багатоквартирних будинків задля енергомодернізації житлового фонду. Згідно експертних висновків, житловий сектор України…
14.02.2019
Європейський Союз та Програма розвитку ООН (ПРООН) запустили дворічний проект «Об’єднання співвласників будинків для впровадження сталих енергоефективних рішень» Проект тісно співпрацюватиме з Фондом енергоефективності та іншими програмами та донорами, які підтримують ОСББ, впровадження заходів енергозбереження. Це дворічний…
23.01.2019
ГО «Нова Полтава» оголошує шостий набір слухачів на проходження навчальної програми «Організація та управління діяльністю об’єднань співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ)». Курс буде проведено спільно з Харківським національним університетом міського господарства імені О.М. Бекетова. Навчання платне, проте,…
Оновити не можна зруйнувати. Де поставити кому, якщо йдеться про будинки, зведені за радянських часів? Наприклад, в Естонії, таких будівель – більшість. Основу житлового фонду країни становлять забудови 1950-1970 років, так звані «хрущовки». Після тривалих експертиз та дискусій «за» і «проти»,…
Минулого місяця Мачухівська громада однією з перших в Україні підписала енергосервісний договір. І вже сьогодні маємо перший виконаний об’єкт — сучасну енергоефективну систему опалення в Плосківській ЗОШ. Тепер місцеві школярі навчатимуться у комфортних умовах, а сільрада…
запис на прийом
Підписатись на новини