GEDSC DIGITAL CAMERA
Платіжка — найкращий агітатор до енергозбереження

Існує думка, що оптимальна кількість квартир для економічно спроможного об’єднання співвласників багатоквартирного будинку [ОСББ] коливається від 80 до 200. Однак є приклади, коли і невеликі ОСББ при дбайливому господарюванні ініціативного правління не тільки закривають поточні проблеми, а й впроваджують енергозберігаючі заходи. Що зменшує цифри в платіжках мешканців.

Наприклад, ОСББ по вул. Республіканській, 98 [Заводський район] — це двоповерховий двопід’їздний будинок 1958 року побудови. У 14-ти квартирах мешкають лише 28 людей. Внески складають дві гривні п’ять копійок за квадратний метр. Однак будинок і прилегла територія виглядають, як на малюнку. Перехожі зупиняються, з подивом розглядаючи блискучий дах і стіни без жодної тріщини: «Який гарний будинок …»

Об’єднання як «рецепт» від недоотриманих послуг

“Я сама комунальник, — розповідає голова правління ОСББ «Республіканська, 98″ Марія Петкова. — І ясно бачила, що КП «Основаніє» не надає нам усіх послуг, закладених у тарифі на утримання будинку. Доводилося воювати за кожну копійку. Коли стало остаточно зрозумілим, що гроші ми платимо, а практично всі роботи по будинку мешканці виконують самі, то вирішили об’єднатися і скористатися можливістю отримати кошти з міського бюджету на перший комплексний капремонт після зняття з балансу. Так і зробили”.

ОСББ «Республіканська, 98″ було зареєстровано в січні 2011 року. Процес отримання та освоєння мільйона двохсот тисяч гривень зайняв чотири роки. На ці гроші було перекрито дах, замінено каналізаційні, теплопостачальні і водопровідні мережі, утеплено стіни десятиміліметровим пінопластом.

Але і мешканці не сиділи склавши руки. У 2013 році вони зібрали гроші на заміну вводів холодної води [хоча це зона відповідальності «Водоканалу»]. Потім поставили металеві двері в під’їздах. А в 2015 році, коли будинок придбав нинішній вигляд, правління вирішило взяти «теплий кредит»* у розмірі 6300 гривень на енергозберігаючі вікна в під’їздах. Держава повернула 2600 гривень. Щомісячний платіж з квартири склав 20 гривень, і мешканці розрахувалися з банком достроково.

У будинку стало значно тепліше, а цифри в платіжках менше. Не в останню чергу тому, що ОСББ пішло від КП «Основаніє», довіривши після загальних зборів утримання будинку керуючій компанії «Наш будинок Запоріжжя». У згадуваний вище внесок 2,05 гривні за квадратний метр входять не тільки послуги слюсаря і електрика, але також плата за електроенергію, кошти на поточний і капітальний ремонти будинку. Від двірника і прибиральниці в ОСББ вирішили відмовитися: мешканці поділили територію, склали графік і наводять лад самостійно.

QDzup0sEo3A

 

Кредиту боятися — економії не отримати

Але повернемося до благоустрою. Відчувши ефект від енергозберігаючих вікон, мешканці за власний кошт замінили електропроводку та поставили в під’їздах LED-лампи. І тепер щомісячний платіж за освітлення місць загального користування становить не 100 гривень, а всього 27.

На початку 2016 року Марія Петкова побувала на семінарі, ініційованому Громадською спілкою «Запорізький ресурсний центр «КРУГ» за участю міських і обласних властей, де експерти говорили про економію, яку дають встановлені в будинках індивідуальні теплові пункти [ІТП]. Усім почутим Марія Федорівна поділилася з членами правління. Для такого маленького будинку, як ОСББ «Республіканська, 98″, потрібен був нестандартний ІТП. Одна з компаній взялася знайти відповідне обладнання, встановити і налагодити його роботу. Ціна питання склала 78 тисяч гривень.

“Люди боялися брати таку велику суму в кредит, — розповідає член правління Ксенія Вінідіктова, — навіть, незважаючи на те, що були зроблені всі розрахунки, які доводять економію для сімейних бюджетів. Плюс одержувачі субсидій були проти, мовляв, адже за них же платить держава, навіщо економити те, що і так надається безкоштовно. Але все-таки зважилися — і не дарма”.

41 відсоток суми позики відшкодувала держава, погашення відсотків по кредиту взяло на себе місто**, а решта в 46 тисяч була розподілена між мешканцями [щомісячні 100 гривень], причому незалежно від метражу займаної площі, а поквартирно. “Таке рішення прийняли загальні збори, — каже Марія Петкова. — У будинку всього дві трикімнатні квартири, решта двокімнатні, ось ми й вирішили зробити таку «зрівнялівку», щоб нікому не було образливо. Теоретично це, напевно, не зовсім правильно, але така була воля мешканців. Більше того, ми прийняли рішення в міжсезоння платити не за 100, а за 200 гривень, щоб швидше розрахуватися”.

Встановлення в будинку загального лічильника і пункту регулювання тепла може допомогти зменшити рахунки за спожите тепла, — переконана координаторка житлово-комунальних і енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА Тетяна Бойко.“Провести термомодернізацію всього будинку, щоб бачити цю економію, можливо, коли є ОСББ”, — розповідає експерт.

GEDSC DIGITAL CAMERA

 

ІТП окупився практично за сезон

У листопаді 2016 року ІТП був запущений. Першим відгукнувся концерн «Міські тепломережі»: звідти прийшли перевіряючі, аби переконатися, що ОСББ «Республіканська, 98″ справді економить мало не половину теплоносія. Їм довелося змиритися з цим незаперечним фактом. “Крім того, що ІТП автоматично регулює подачу тепла в залежності від зовнішньої температури, ми додатково запрограмували наш пункт на «європейський режим», — говорить Марія Федорівна. — Вночі температура в будинку підтримується на рівні 17-18 градусів. О 6.00 подача тепла збільшується до 19-20 градусів. А після 22.00 знову зменшується”.

“Не всім це сподобалося, — доповнює Ксенія Вінідіктова. — Але я жила в Польщі і знаю, що там в будинках температура буває ще менше. Сама спала там в теплій піжамі і шкарпетках і абсолютно нормально, з розумінням до цього ставилася. Я вважаю, що краще одягти щось додатково, ніж ходити по квартирі в трусах і в прямому сенсі викидати гроші на вітер. До речі, коли сусіди отримали рахунки за опалення, незадоволені розмови тут же вщухли. Платіжка — кращий агітатор”.

Власне, за минулий опалювальний сезон мешканці окупили установку ІТП на 90 відсотків. Для мешканки квартири площею в 45 квадратних метрів економія за сезон склала 3700 гривень.

Тетяна Алимова, що живе в будинку з народження, говорить: “Люди бояться нового, і правління правильно зробило, що переконало нас ризикнути взяти «теплий кредит». Різницю після встановлення ІТП ми всі відчули. Погашаємо кредит — і то платимо набагато менше, ніж сусідні будинки. А коли розрахуємося, буде зовсім добре”.

Щоб ефективність ІТП була 100-відсотковою, в ОСББ «Республіканська, 98″ хочуть утеплити за німецькою технологією горищні перекриття і стелю в підвалі. Але першочергове завдання — замінити каналізаційні виходи, зробити відмостку та цоколь. Взагалі-то, ці роботи, як і ремонт у під’їздах, були включені в проект першого після зняття з балансу комплексного капремонту, але в управління капітального будівництва чомусь не вистачило грошей. Тепер на необхідні 390 тисяч ОСББ подало до департаменту житлово-комунального господарства заявку, але отримало зустрічну пропозицію [не надто привабливу] на пайову участь, тобто самому докласти половину цієї суми.

Однак в ОСББ «Республіканська, 98″ задкувати не збираються. “ОСББ згуртувало мешканців і змінило їх поняття про колективну власність, — каже Ксенія Вінідіктова. — Ми не просимо того, що нам не належить; ми хочемо довести розпочате до кінця. З одного боку, якби ОСББ було розпорядником коштів при ремонті, то нам би вистачило грошей на більш широкий перелік виконаних робіт, і не було б стількох проблем на сьогодні. Але, з іншого боку, якби жителі не користувалися можливостями, наданими державою, то й не мали б того, що вже маємо”.

Залишається побажати цьому маленькому, але рішучому ОСББ успіхів. Хто стукає, тому відчинять.

Джерело: «МИГ», автор: Ганна Чуприна, фото автора та Ксенії Вінідіктової

* «Державна цільова економічна програма енергоефективності і розвитку сфери виробництва енергоносіїв з відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива на 20110-2017 р.р».

** Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в кредитно -Фінансова установах короткостроковими кредитами, що надаються ОСББ та ЖБК на реалізацію енергозберігаючих та енергоефективних проектів в ЖКГ на 2017-2019 роки затверджена Рішенням Запорізької міськради №6 від 21.12.2016 р.

Пошук фінансування є одним з найперших завдань, що встають перед ОСББ. Револьверний фонд є сучасним інструментом альтернативного фінансування об’єднань, який активно використовується у західних країнах. Оборотні кошти для заміни труб водопостачання і каналізації, для ремонту дахів…
Верховна Рада України 22 червня 2017 року прийняла законопроект №4941 «Про енергетичну ефективність будівель», який наблизить країну до появи будинків із нульовим споживанням енергоресурсів, що відповідає міжнародним стандартам, і дозволить людям істотно економити на житлово-комунальних послугах. У…
Що таке еско-механізм, та з чим його їдять…? Представники Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України пропонували розібратися представникам ОТГ Полтавської області та головам ОСББ та ЖБК міста. Минулого тижня в приміщенні Полтавської ОДА відбувся продуктивний семінар, де…
Місто Кам’янець-Подільський – одне із стародавніх українських міст із багатою культурною спадщиною та історичними пам’ятками. При цьому місто швидко переходить з газу на альтернативне паливо при виробництві електроенергії та тепла і прямує до енергонезалежності.
Інформуємо Вас про можливість участі у відборі підприємств для отримання технічної підтримки з визначення та реалізації енергоефективних пілотних проектів. Мінекономрозвитку та GIZ в рамках реалізації проекту «Консультування підприємств щодо енергоефективності» запрошують підприємства хлібопекарської, молочної промисловості, а також машинобудування та…
 Україна набула статусу повноправного члена Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA, http://www.irena.org). Про це йдеться в офіційному документі, опублікованому Міністерством закордонних справ Німеччини: https://www.auswaertiges-amt.de/blob/241662/66101f9c2b110fab420e6b6ff2b46721/statusliste-de-data.pdf. «Це довгоочікувана подія та результат спільних зусиль Уряду, Парламенту, Держенергоефективності та всієї країни!»…
запис на прийом
Підписатись на новини